بک لینک خوب است یا بد ؟!

بک لینک اشاره دارد به پیوند برگشتی از یک سایت دیگر که برای تبادل ترافیک و یا اعتبار به کار می رود .  بله درست خواندید اعتبار . هنگامی که یک سایت به سایت دیگر لینک میدهد و نوع این لینک به تفاوت جایگاه قرار گیری در آن صفحه اعتبار را نیز به اشتراک می گذارد. گاهی با این سوال مواجه می شوم که کاربران عادی و حتی حرفه ای وب می پرسند که آیا لینک به هر نحوی اعتبار سایت ما را کاهش میدهد.

به این نکته توجه کنید که لینک دادن به یک سایت دیگر به تنهایی اعتبار سایت شما را کاهش نمی دهد و اصلا توصیه نمی شود که سایت خود را خالی از لینک های اکسترنال کنید و این یک استراتژی اشتباه است.  استراتژی صحیح این است که میزان لینک های خروجی خود را کنترل کنید و نگذارید به سایتی مملو از لینک های پراکنده و تبلیغاتی شوید تبدیل شوید .

انواع بک لینک ها و لینک های سایت

بک لینک های سایت از نظر پراکندگی در سایت و کیفیت تفاوت هایی دارند. گاها این تفاوت ها در اعتباری است که بک لینک ها با سایت مقصد به اشتراک می گذارد.  ما برای تحلیل سئو سایت و بهینه سازی برای موتورهای جستجو نیازمند این هستیم که این تفاوت ها را بهتر بشناسیم و بتوانیم تحلیل کنیم پراکندگی این بک لینک ها در سایت چگونه است و به چه صورت در سایت قرار گرفته است. تا اینگونه بتوانیم متوجه شویم که یک سایت از چه لحاظ و چه نوع بک لینکی را بیشتر در صفحات خود جای داده است.

بک های فالو و نوفالو

تفاوت بارزی میان بک لینکی است که در سایت مبدا به صورت فالو قرار داده شده است . شاید شما بپرسید چه فرقی دارد و اساسا از چه طریق می شود متوجه این تفاوت شد. برای آنکه شما بهتر متوجه این تفاوت بشوید می توانید در سورس سایت ها جستجو کنید و اگر تگ a  برای لینک های خروجی سایت از rel  مساوی nofollow استفاده کرده بود به این معنا است که سایت تصمیم گرفته تا اعتباری به سایت مقصد ندهد و گوگل نیز این لینک را دنبال نمی کند.

بنابراین حتما از صحبت های من متوجه شدید که هنگامی که صحبت از سئو و بهینه سازی سایت می کنیم حتما باید از نوع لینک فالو در سایت های مختلف بهره ببریم .

 

سئو و تاثیر بک لینک

تاثیر بک لینک بر سئو سایت یکی از موضوعات داغ این روزهای وب ایران به شمار می رود. البته موضوع جدیدی هم نیست و هموارد یکی از دغدغه های ذهنی کاربران وب بوده است اما این روزها دستخوش سودجو طلبان و سوء استفاده کنندگان زیادی قرار گرفته است .

باید به این نکته توجه کنید که یک بک لینک صحیح زمانی بهتر می تواند تاثیرگذار باشد که در مسیر درستی مانند محتواگذاری قرار بگیرد.  لینک های سایدواید می تواند تاثیر کم تری در سئو سایت شما داشته باشد.

 

عمر زمانی بک لینک های اجاره ای یا تجاری

بک لینک های تجاری به گونه ای از لینک سازی هایی گفته می شود که به قصد لینک سازی صرف انجام می شود. اما تفاوت واقعی میان بک لینک یا همان لینک سازی تجاری و یا سالم و خودجوش چیزی است که گوگل و یا سایر موتورهای جستجو قادر به تمیز دادن آن هستند ؟  من که فکر نمی کنم موتورهای جستجو آنقدر هوشمند شده باشند که نیت افراد را متوجه شده باشند و به جز ریاضیات و قواعد تکرار پذیر امکان یافتن بد بودن یا خوب بودن این لینک ها بشوند.

فرضا اگر میزان محتواگذاری تبلیغی شما در سایت به صورت دوره ای و یا زیادتر از حد باشد و میزان لینک های خروجی شما بیش از حد باشد گوگل متوجه می شود که شما قصد کسب درآمد از طریق فروش لینک یا متن دارید . پس روی محتوا گذاری در سایت خود حساس تر عمل کنید.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: