سئو کار حرفه ای در ایران ؟!

یکی از سوال هایی که خیلی از وب مستر های ایرانی با آن همواره مواجه بوده اند و خواهند بود این هست که چطور فردی را به عنوان مشاور کسب و کار خود در بحث مدیریت اطلاعات و بهینه سازی سایت در خدمت خود بگیرند.  با توجه به تجربه بنده در وب ایران در ۱۰ سال گذشته افراد شایسته ای را در بحث بهینه سازی وب سایت ها دیده ام اما هنگامی که سخن از حرفه ای گری می زنیم باید فاکتورهای علمی برای جواب خود در نظر بگیریم.

آیا سئو کارها در ایران از چارچوب ها و فریم ورک های منظم و استاندارد خارج از کشور تبعیت می کنند؟!

آیا نحوه کار آژانس های معروف دیجیتال مارکتینگ در ایران همانند همتاهای خارجی خود فعالیت می کنند!؟

وقتی در درون یکسری از این آژانس های تبلیغات دیجیتال میروم گاهی با این نکته متوجه می شوم که چقدر خلع اطلاعاتی و تجربه و مهارت در میان نیروی انسانی و ساختار سازمانی آن ها موج می زند. فاصله ی بسیاری زیادی بین این افراد از نظر دانشی و تجربی با متخصصان حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

البته این نکته را هم باید بگویم که شرکت های سرشناس خوبی هم در این زمینه در ایران وجود دارند که آن ها را نفی نمی کنم اما چیزی که من به دنبال آن حداقل در شرکت خودمان هستم  ،‌ ساختار سازمانی و کارگروهی حرفه ای است.

سوال هایی که از خودم می پرسم این هست که آیا سازمان ما دارای مدیریت دانش مشتری و کارکنان است ؟!  سیستم مدیریت روابط مشتری به روز و مناسبی دارد؟!  سیستم مدیریت دانش مشتری منتج به کشف و خلق فرصت های جدید می شود!؟.

اینگونه سوال ها بنده را به این مسیر سوق داده است که برای گروه کوچک خودمان این چارچوب های استاندارد را رعایت کنیم و کاری را دوباره کاری نکنیم و همه دانش تولید یا اخذ شده در بانک اطلاعاتی ما موجود باشد. فرایندها منظم و از قبل تعریف شده باشد.

پاسخ سوال سر تیتر را اینگونه میدهم که بله سئو کار حرفه ای در ایران وجود دارد اما به مفهوم خارج از کشور کمتر دیده ام که افراد دارای نظم فکری و چارچوب کاری برای خود – گروه و سازمان خود باشند. کارها بصورت کمیته ای برگزار نشود بلکه تفاوت میان گروه و تیم را بهتر بدانیم .

امیدوارم این دست نوشته ها به ایجاد طراحی تفکر خودم حداقل کمک کند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: