لینک سازی در نگاه اولیه توسط عموم افراد تعریف اشتباهی را در بردارد. بیشتر افراد سعی دارند تا در سریعترین زمان ممکن در رتبه های بالای نتایج گوگل در کلیدواژه های خاص حضور داشته باشند و این کار را از طریق لینک سازی حجمی در یکسری سایت های نامرتبط و پولی انجام میدهند.

تعریف لینک سازی از نگاه سئو :

لینک سازی به معنای ایجاد ارتباط با سایت ها و برندهای همکار تعریف می شود . این نوع ایجاد ارتباط می بایست از سمت یک سایت با اعتبار کافی و نه صرفا به منظور تجاری روی دهد. تاکید میکنم که گوگل بشدت مخالف خرید لینک و ایجاد لینکهای حجمی در سایت های دیگر است. ممکن است بپرسید پس چرا برخی سایت ها با استفاده از سرویس های خرید بک لینک در رتبه های بالای گوگل قرار می گیرند. که جواب این سوال بسیار ساده است این نوع از مدیریت برند در سئو به طور مقطعی امکان ارتقا رتبه سایت را فراهم می کند و در گذر زمان و در به روزرسانی های گوگل حتما افت رتبه خواهند داشت و از نتایج گوگل و یا سایر موتورهای جستجو حذف می شوند.

روش های سئو کلاه سیاه

از این نام کلاه سیاه بیشتر در زمینه های امنیت و هک استفاده می شود که خوب سال هاست در زمینه سئو نیز مطرح است و گاهی برخی از روش های نامناسب و زودبازده در موضوع سئو با عنوان کلاه سیاه شناخته می شود و افرادی که دراین روش ها متبحر هستند را سئوکارهای کلاه سیاه می نامند.

برخی از روش هایی که مرسوم است در سئوکلاه سیاه :‌

  • نمایش محتوای متفاوت به موتورهای جستجو نسبت به آنچه به کاربرنهایی نمایش داده میشود.
  • استفاده از اکسپلویت و شل اسکریپت ها در جهت تزریق لینک های مخفی به سایت های مشتریان و سایت های هدف
  • متون مخفی درمحتوای فعلی سایت و دور زدن قوانین نگارشی گوگل
  • خرید حجمی لینک ها با رعایت اعتبار دامنه
  • ارسال انبوه ایمیل و نظر در سایت ها و وبلاگ های معتبر

این روش ها همانطورکه بارها بنده و همکارانم در نکست سین اعلام کرده ایم در بلند مدت برای سایت های نه تنها سودی ندارند بلکه موجب ایجاد ضربه های جبران نشدنی نیز می شوند.

به تحلیل آماری یکی از مشتریان گروه نکست سین در ایران نگاه کنید :‌

همانطور که مشاهده می کنید در بازه تاریخی بین سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ این سایت لینک سازی حجمی بر روی سایت خود کرده است و این ارتفاع پست نامی است که برای این حرکت مشتری نهاده ایم و سعی داریم به مشتریان خود اعلام کنیم که لینک سازی حجمی بلای جان سایت هست . این سایت دچار اسپم اسکور (‌امتیاز اسپم )‌ بالای ۵ است و جالب تر این است که با توجه به محتوای اصیل و مناسب خود در موضوع مطروحه اش رتبه چندان جالبی ندارد و نتوانسته است در رتبه های بالای کلیدواژه های مرتبط قرار بگیرد.

طبق گفته های مدیر این برند متاسفانه فرضیات ما درست بوده است و در این تاریج این سایت حجم زیادی لینک خریده است و این خطا منجر به افزایش امتیاز اسپم شده است.

پنالتی در گوگل

سال هاست که این عبارت در ذهن بسیاری نقش بسته است که گوگل سایت هایی که اقدام به لینک سازی حجمی می کنند را مسدود و یا محدود می کند و به قولی دچار پنالتی گوگل می شوند. اما بسیاری از سئوکارهای مطرح این نوع نظریه را رد کرده اند و اساسا سندباکس گوگل را مورد تردید قرار داده اند و در مقاله های خود Negative SEO  را دچار تردید و شک قرار داده اند.  در مطالب منتشر شده توسط گوگل که در مورد Manual Action نگارش شده است پنالتی گوگل  اینگونه تشریح شده است که برخی از سایت ها بصورت دستی مورد نقد و بررسی افراد و کارشناسان گوگل قرار میگیرند و در بخشی به نام Manual actions گوگل فهرست می شوند. این بخش در گوگل وبمستر تولز یا همان search console گوگل حضور دارد و اگر سایتی دچار این بررسی های گوگل قرار بگیرد حتما پیامی در این بخش مشاهده خواهد کرد که می تواند به گوگل پاسخ دهد و درخواست بازبینی مجدد را ارسال کند.

 

 

اعتبار سایت های لینک دهنده

اعتبار دامنه یکی دیگر از فاکتورهای اصلی در زمینه سئو و مخصوصا لینک سازی میباشد. بطور مثال شما اگر قصد لینک سازی صحیح و مرتبط با سایت های هدف خود را دارید می بایست این موضوع را در نظر بگیرید که دامنه سایت هدف شما می بایست امتیاز دامنه بالاتری نسبت به خود شما داشته باشد تا بتواند امتیاز و ارزش سئویی بهتری به شما منتقل کند . در تصویر بالا مشاهده می کنید که برند پرشین بلاگ از امتیاز اعتبار دامنه ۸۱ از ۱۰۰ نمره برخوردار است و جزو معدود سایت های ایرانی است که توانسته است این امتیاز بالا را از آن خود کند.

میزان استفاده از لینک ها در متن

یکی از سوالاتی که همواره مطرح است در زمینه لینک سازی میزان و تعداد لینک های ممکن در یک متن است. اگر یک متن

نگارش شده را ۱۵ خط در نظر بگیریم تعداد پیشنهاد شده لینک در این ۱۵ خط بین ۲ تا ۵ لینک ناهمگون است .البته باید توجه داشت که در هیچ کجا از دستورالعمل های گوگل قید نشده است که چه میزان لینک در یک متن مناسب است و حتما قائل به این هستیم که برخی از سایت های مرتبط لینک های زیادی را در یک متن قرار می دهند و امتیاز اعتباری بسیار بالایی هم دارند. مثال های نقض اینگونه زیاد است اما نمی توان در دستورالعمل های گوگل را فراموش کرد که استفاده زیاد از لینک ها در محتوا را محدود کرده است و توصیه کرده است که اقدام به اسپم کردن لینک در یک محتوا نکرد.

متن لینک شونده

متن لینک شده به عنوان کلیدوازه های اصلی در زمینه لینک سازی سایت به شمار می رود. به عنوان مثال وقتی کلیدواژه مرکزی مانند پوشک بچه را هدف می گیریم نباید به یک صفحه یکسان چندین واژه متفاوت را لینک بزنیم و باید در زمینه انتخاب کلیدواژه های لینک شوند در سایت دقت بیشتری بکنیم و همسان سازی در انتخاب لینک ها را مد نظر قرار دهیم.

لینک از سایت های همکار

حتما در سایت های مختلفی دیده اید که به طور مثال دکتر جراحی بینی است در بخش فوتر چندین لینک به جراح قلب و سایت های سلامت دیگر داده است . این نوع از لینک ها که در صدها و هزاران صفحه تکرار میشوند هیچگونه فایده ای ندارند و میتواند یک کار اشتباه در آموزه های گوگل باشد.

لینک سازی در وبلاگ های رایگان

لینک سازی در وبلاگ های رایگان زمانی کار صحیحی به شمار می رود که شما به عنوان یک برند اقدام به بازگشایی یه صفحه اختصاصی برای برند خود در آن سایت بکنید و به عنوان یک رسانه اقدام به تولید محتوای ویژه کنید.

به نقل قولی از مت کاتس مسئول گوگل در بخش وب اسپم در سال های گذشته توجه کنید :

“So stick a fork in it: guest blogging is done; it’s just gotten too spammy.”
– Matt Cutts, Former Head of Google’s Webspam Team

استراتژی های صحیح لینک سازی

سئو کلاه سفید را می توان در مقابل شیوه ها و روش های سیاه برخی سئو کارها قرار داد. در روش های به قولی سفید و سالم سئوکارها سعی می کنند که با استفاده از شیوه هایی مانند بهینه سازی فنی سایت – بهینه سازی محتوای فعلی و برنامه ریزی برای محتواسازی های آتی و ایجاد اکوسیستم های ارتباطی میان سایت و دارایی های برند  فعالیت کنند.

برخی از استراتژی های صحیح سئو در بحث لینک سازی :‌

  • ایجاد محتوای اصیل – معتبر و قابل اعتماد (‌ نظریه E-A-T سئو) از نگاه گوگل
  • ایجاد فضای اجتماعی سالم و مرتبط میان دارایی های برند مانند شبکه های اجتماعی  و سایت
  • ایجاد ارتباط و لینک سازی دائمی با سایت ها و همکاران مرتبط با موضوع اصلی سایت

در انتها باید توجه کرد که استراتژی های صحیح لینک منجر به برگشت بسیاری از سایت در بحث سئو می شود و می تواند برخی از خرابکاری های گذشته را ترمیم کند و سایت ها را به حالت عادی برگرداند.

 

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *