در این وبلاگ آموزشی قصد نداریم صرفا به یکسری مفاهیم کلی و استراتژی های جزئی یا کلان سئو بپردازیم و باید حرفه بهینه سازی سایت – سئو را نیز تعریف کنیم . در واقع اگر ما به درستی بدانیم که سئوکار چه وظایفی دارد انتظارات واقعی تری را از افراد مربوطه داریم و توهمات و تخیلات خود را جزو وظایف این افراد نمیدانیم. سئوکار فردی نفوذی در گوگل نیست!  یا سئوکار به هیچعنوان قادر نیست سایت شما را از صفر به ۱۰۰ برساند آن هم در ۱۰ روز .

سئو

ابتدا اجازه بدید خود واژه سئو را توضیح بدهیم تا به یک اتفاق نظر خوب در مورد خود واژه سئو برسیم. قبلا در مقاله ای به تعریف مقدمات سئو پرداختم و بطور خلاصه سئو یا بهینه سازی سایت را اینگونه تعریف کردم:

 • بهبود جلوه های بصری و ویژگی های کاربری
 • بهبود سرعت سایت و منابع سایت
 • بهبود فنی و افزودن ویژگی های ایندکس پذیری
 • بهبود محتوای فعلی و تولید محتوای بهینه
 • بهبود ارتباط با دنیای بیرون و لینک سازی های مرتبط ماندگار

از این رو یک سئو کار خوب به طور خلاصه قادر است در زمینه های مختلفی به ارائه پیشنهادات خود بپردازد :

 • امنیت – Security
 • تجربه ی کاربری – UI/UX
 • میزبانی وب – Hosting
 • محتوا- Content
 • شبکه های مجازی  – Social Media
 • تبلیغات آنلاین مخصوصا تبلیغات موتور جستجو
 • لینک سازی

سئو کار حرفه ای

کافی است که نگاهی به شبکه ی مجازی لینکدین بیاندازید و ببینید چه تعداد سئوکار خوب و حرفه ای در این فضا وجود دارد. اما سوال مشترک هر حرفه این است که چطور می شود یک سئوکار حرفه ای را از سئوکارهای مبتدی و دروغین مشخص کرد. خوب پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله با ما باشید تا به یک اتفاق نظر خوب برسیم در مورد اینکه سئوکار حرفه ای کیست و چه ویژگی هایی دارد.

ابتدا خوب است که دسته بندی مشخصی از افرادی که در حرفه ی سئو فعالیت می کنند ارائه دهیم:

 • سئوکارهای نوآموز

  دسته ای از افراد نوآموز که ابتدا در بخش محتوا فعالیت می کردند و یا صرفا وبلاگ نویس بوده اند یا سایت شخصی نهایتا راه اندازی کرده اند و ناگاه متوجه علاقه خود به بهینه سازی سایت شده اند. این دسته از افراد غالبا در بحث دانشی بسیار مدعی و برای آزمون آن ها کافیست از آن ها بپرسید در چند وقت سایت شما را یک گوگل می کنند . مطمئن هستم که جواب میدهند کمتر از ۱ ماه

 • سئوکارهای لینک ساز  ( کلاه سیاه )

  لازم به ذکر نیست که واژه کلاه سیاه بیشتر در بحث های امنیتی مطرح می شده است اما خوب هرجا که روش های دور زدن و میانبری استفاده شود و به شیوه ای قواعد الگوریتم های گوگل دور زدن باشد این افراد نیز حضور دارند. محوریت کارهای این افراد در بخش لینک سازی های حجمی است و این افراد بسیار خطرناک هستند. باور نمی کنید اگر به شما بگوییم چه برندهایی را در ایران لمس کرده اند و بعد این برندها به نکست سین مراجعه کرده اند و ما با یک حجم عجیب و غریب لینک سازی در یک بازه زمانی مواجه شدیم. نمونه خوبی از این موضوع در مقاله لینک سازی در سئو نوشته ایم که مطالعه آن را پیشنهاد می کنم. من نام ارتفاع پست را برای این کار در نظر گرفته ام . خوب راه فهمیدن جنس این گونه افراد هم زیاد سخت نیست کافی است از آن ها بپرسید چه برنامه ای برای لینک سازی سایت شما در نظر دارند ؟ جواب مشخص است.

 • سئوکارهای بهینه ساز ( کلاه سفید)

  این افراد سئوکارهای حرفه ای هستند از نگاه این مقاله . چراکه در کار خود خبره هستند و سال ها در این موضوع تمرکز کرده اند. در تمامی موضوعات مرتبط با سایت و حتی اپلیکیشن اقدام به پیشنهادات فنی و حرفه ای می کنند و به نظرم برای متوجه شدن جنس این افراد کافی است چند دقیقه به حرف های این افراد گوش فرادهید. این افراد هیچ گاه به شما قولی نمی دهند و بسیار مشتاق هستند کار بهینه سازی در هر زمینه ای را شروع کنند تا اینکه به شما قول و قراری بدهند. پس از شروع کار و پروژه سئو به صورت سازمان یافته گزاش های مختلفی برای شما ارسال می کنند .

 • سئوکارهای همه فن حریف ( Jack of all trades)

  این دسته از افراد خیلی عجیب و غریبن . من خودم ( فرشاد غضنفری)  را جزو این دسته از افراد میدانم. به عنوان مثال بنده سابقه ای نزدیک به ۱۵ سال در وب فارسی دارم و ابتدای فعالیتم در زمینه برنامه نویسیPHP بوده است که در گذشته افرادی که قدیمی وب هستند ایران نیوک را فراموش نکرده اند. تنها CMS آن روزهای دور . از آن موقع تا کنون من مدام تغییر در فعالیت ها داشتم از بازه امنیت و هک وب سایت  تا زبان هایی مانند python – angular – Nodejs – یا مدیریت سرور و …  این نوع از فعالیت ها شاید هیچ کدام تمرکزی کافی نداشته است به جز زبان برنامه نویسی PHP و در این ۵ سال اخیر دیجیتال مارکتینگ . این موضوع از طرفی بسیار خوب است چراکه سایت های بسیاری اصول سئو را به درستی اجرا کردند و این دانش نسبی نسبت به موضوعات مختلف منجر می شود که زودتر از سایرین به کمک آن ها بیاییم . البته در کنار افراد سئو کار حرفه ای مانند علیرضا پیر به عنوان همکار یک گروه خوب درست شده است.

۹۹ درصد سئوکارها فریبکار هستند ؟

سئو یک دانش بین موضوعی است و گاهی اوقات برخی سئوکارها صرفا مشاوره می دهند و خیلی از افراد فکر می کنند که سئوکارها افراد فریبکاری هستند که در طول دوره ۶ ماهه هیچ فعالیتی نمی کنند و صرفا به یکسری ابزار مانیتورینگ مجهز هستند که توسط آن ها یکسری گزارشات معمول را عرضه می کنند.

قبلا هم مقاله ای در سایت بلک ون دیجیتال  نگارش شد در این زمینه و طنازی جالبی داره نویسنده و شرح خوبی از تعداد بالای درخواستی های کار سئو برای یک پروژه وجود دارد. البته این شخص در خارج از کشور اقدام به پست یک آگهی شغلی کرده است ولی من مطمئن هستم که همین موضوع در ایران نیز وجود دارد و گاهی اوقات برخی افرادی که با ما پروژه سئو داشته اند و صرفا کارشون خرید و مدیریت برند بوده تغییر شغل داده اند و الان در یک برند معروف ایران مسئول سئو هستند !

این مقاله سئوکارها را به چند دسته کلی تقسیم کرده است:

 • افرادی که فقط مختصر میگن SEO/SEM/SMM و چیزی از حرفاشون نمی فهمید.
 • افرادی که یک شغل دیگر دارند و برای امرار معاش صرفا خود را سئو کار اعلام می کنند.

کاملا مشخص است که اینگونه افراد که صرفا یکسری اصطلاح بلد هستند و سعی دارند شما را به کار بردنشان به مشکل فهم بیاندازد دروغگو هستند و افرادی هم که برای فرار از بیکاری بدون تخصص اقدام به فریب کارفرمایان می کنند دروغگو هستند. سئو یک زمینه کاملا تخصصی است و شما باید از آن ها بخواهید که در چه دوره های حرفه ای و چه مدارک حرفه ای از گوگل – مایکروسافت دریافت کرده اند.

 یک شرکت سئوکار چه وظایفی دارد؟

یک شرکت خوب سئو وظایف گوناگونی دارد . ابتدا باید حتما یک تیم کامل از سئوکارهای نوآموز – حرفه ای و همه کاره در خود داشته باشد. از نظر من باید دیدکامل مارکتینگی داشته باشد چراکه بسیاری از شرکت ها صرفا حرفه ای تر به سئو نگاه می کنند و دیدی conversion based دارند که به معنای اهمیت ورود ترافیک و افزایش نرخ تبدیل به هدف برای آن ها مهم است . پس اگر شما این برندها را هم در یکسری از کلیدواژه ها یک گوگل کنید راضی نخواهند شد بلکه باید به سوددهی کافی و افزایش بهره وری برسند. اما یک شرکت فعال در سئو باید گزارش های حرفه ای در زمینه های مختلفی ارائه دهند :

 • گزارش ماهیانه ترافیک
 • گزارش هفتگی کلیدواژه ها
 • گزارش محتوا نویسی و وضعیت محتوا
 • گزارش وضعیت لینک سازی های دائمی
 • گزارش وضعیت شبکه های اجتماعی
 • گزارش محبوبیت برند

 
سوالات کلیدی که قبل از استخدام سئو کار باید از او بپرسید:

مسلما شما به عنوان مدیر کسب و کار یا هر فرد مسئول جهت استخدام افراد دانش فنی کاملی از سئو ندارید و استخدام سئوکار چالش های خودش را دارد و خوب مسلما باید یکسری از سوالات کلیدی برای یافتن میزان خبرگی او بپرسید :

 • برای یک گوگل شدن چقدر باید هزینه کنم ؟
 • برای یک گوگل شدن چقدر زمان می برد؟
 • استراتژی لینک سازی شما برای برند ما چیست ؟
 • اگر محتوا نداشته باشیم که مشکلی نیست؟
 • از چه ابزارهایی استفاده می کنی برای سئو سایت ؟
 • نمونه کارهای قبلی شما در سئو چیست ؟

تصور می کنم می دانید  افراد تازه کار سئو در پاسخ به هر کدام از این سوالات چقدر دستپاچه و با اعتماد به نفس کاذب یکسری قول و قرارهای سریع – کم هزینه  و بدون تجربه کافی خواهد بود

بهترین سئو کار ایران

بهترین ها معمولا شرکت ها و افرادی هستند که تجربیات بالایی در زمینه تخصصی خود دارند. من تعریف مشخصی از افراد برجسته در این زمینه ندارم و به مخاطب انتخاب این افراد را می سپارم . اما باید گفت بهترین بودن نیازمند تخصص در کار اصلی دارد و باید توسط ارگان های خصوصی فنی و حرفه ای تایید شده باشند. یک سئو کار خوب باید از گوگل مدارک کافی داشته باشد و در دوره های دانشگاهی یا وبینارهای جهانی حضور فعال داشته باشد. مدام به بحث آموزش بپردازد و همیشه به روز باشد. نمی خواهم ادعایی داشته باشم در این زمینه که بهترین سئوکار ایران هستیم بلکه بهترین زمانی ترجمه می شود که مشتریان گذشته از فعالیت و همکاری با ما و هر شرکت سئو تجربه ی موفقی داشته باشند.

مدیران سئو موفقی در دیجی کالا و سایر برندها وجود دارند که به صورت تخصصی در فقط همین کانال دیجیتال مارکتینگ فعالیت چشم گیر دارند. روزها وقت می گذارند برای استراتژی های محتوا – لینک سازی و …

 

 

 

نتیجه گیری

ابتدا برای استخدام سئوکار به هیچ عنوان عجله نکنید. از یک شرکت متخصص سرچ مارکتینگ که فقط بر روی سئو و تبلیغات گوگل تمرکز دارند به صورت موقت ۶ ماهه استفاده کنید و وضعیت فعلی سایت را به صورت کامل تحلیل و در دست داشته باشید و در حین فعالیت با آن ها کمک بخواهید که در استخدام فرد مناسب به شما کمک کنند . در ضمن باید گفت که یک شرکت خوب سئو مانند نکست سین موظف است به صورت رایگان تیم محتوای شما را تربیت کند و به آن ها مسائل کلان و اصلی سئو را آموزش دهد . از این رو تیم شما در این دوره ۶ ماهه حتما با سئو بیشتر آشنا خواهند شد و بهتر می توانید در انتخاب بهترین فرد تصمیم گیری کنید.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *