ارتباط امنیت سایت با سئو خوب

تنهایی امن تر است ؟!

خیر من نظر مخالفی با جمله بالا دارم ولی قبل از آن به آشنایی در مورد انواع فضاهای میزبانی وب سایت می پردازیم تا در انتهای این مقاله بهترین و ایمن ترین آن را انتخاب کنیم .

 

انوع فضای میزبانی وب سایت:

سرورهای به صورت خلاصه به دسته:‌ VDS- VPS-   VS  و CS   می توانند دسته بندی نام بگیرند که به ترتیب  سرور اختصاصی – سرور مجازی –  سرور اختصاصی مجازی –  سرور ابری دریک جمله تفاوت این سرور ها رو می شود در نوع پارتیشن بندی و یا کلیت یک سرور نام نهاد که امن ترین از نگاه عموم تنهاترین هست .

 

به جمله من دقت کنید “امن ترین یعنی تنها ترین ”   از نگاه عموم  یعنی اگر روی یک سرور ۱۰۰۰ هزار سایت باشد و یا ۱ سایت اختصاصی . اما این تعریف به هیچ عنوان صحیح نیست چون تنهاترین آسیب پذیرترین هم می تونه باشه . مدیریت یک سرور اختصاصی زمانی امن است که بتوانید کاملا حرفه ای مدیریتش کنید و سیستم های امنیتی کنترل داشته باشید

یکی از راه های نفوذ  و می شه گفت راحت ترین راه نفوذ به سایت ها  به صورت دسته جمعی  Mass Deface است که به این صورت است که یک هاست اشتراکی از یک هاست شلوغ خریده می شود و خیلی راحت روی هاست خود شروع به تست های امنیتی می کنیم تا به لانه نفوذ برسیم و به راحتی به کل سرور دسترسی پیدا کنیم

 

روش های نفوذ به فضای میزبانی ( هاست ) وب سایت

روش نفوذ جامع که به نام Mass Deface است . به معنی تهیه یک هاست اشتراکی و نفوذ به سایت خود در جهت یافتن باگ های یک سرور است . زمانی که هکر به سایت خود نفوذ می کند و منابع سرور را مورد شناسایی قرار میدهد می تواند به کل سایت های یک سرور دسترسی داشته باشد که سایت شما هرچقدر هم امن باشد باز تحت تاثیر یک نفوذ پذیری ساده بر روی یک سایت دیگر است .

 

پس چه کنیم نه هاست شلوغ می تونه امنیت داشته باشه و نه یک سرور تنها !؟!

گاهی افرادی که دوستان عزیز بنده هم هستند دوست دارند مدیریت سرور کنند و خوب از من می پرسند و یک کلوکسو و یک هایپروی راه اندازی می شود روی یک لینوکس !> این یک سرور یک سرور پر باگ هست چراکه نه تنظیمات آپاچی انجام شده و نه پلاگین های امنیتی نصب شده ! از همه بدتر چون بلد نیستند خوب کانفیگ کنند به دام خود آزاری می افتند و فایروال اصلی را خاموش می کنند .

در این بین من حرفی از سرورهای ابری هم کردم .اما فضای میزبانی ابری چیست ؟!

آیا میزبانی وب سایت در سئو سایت تاثیر دارد ؟

این سوالی است که جواب آن بسیار کوتاه و مستقیم است. بله تاثیر دارد و این تاثیر بسیار بسزا و اساسی نیز است. از آنجایی که فاکتورهایی مانند سرعت سایت – زمان روشن / خاموش بودن میزبان سایت  – قابلیت کش سایت  از جمله عوامل مهم تاثیر گذار بر سئو سایت است این تاثیر کتمان ناپذیر است.  به بیان دیگر اگر شما برای میزبان وب سایت خود هزینه نکنید و این میزبان از کیفیت خوبی برخوردار نباشد ممکن است چند اتفاق مهم برای سایت بیافتد :

  • خاموش شدن تکراری و مکرر سایت
  • پایین آمدن قدرت ایندکس گذاری موتورهای جستجو
  • پایین آمدن اعتبار سایت به جهت عدم کفایت در ارائه لینک مرجع
  • صفحات خطای ۵xx سرور

 

فضای میزبانی ابری امن ترین راه حل

توضیح کوتاه این سیستم ها به این شرح است که میزان منابع رو نیاز شما تعیین می کند و اطلاعات شما بر روی ابرهاست . یک سرور ابری خوب می تونه آمازون باشه که برای ایرانی ها فقط باداشتن یک حساب بانکی میسر خواهد بود و یا در ایران من بهترین نوعش را پارسپک می دونم .  البته آمازون و گوگلیک بستر هستند نه یک پکیج هاستینگ مانند پارسپک .

 

 

حتما می دونید بزرگترین سایت های دنیا بر روی سرورهای آمازون هستند مانند خان آکادمی و …

اما امنیت ما در این سرورهای ابری که مانندش پارسپک در ایران است به چه صورت است . آمازون یا گوگل هر دو یک بستر هستند پس بر خلاف تفکر عموم یک فرانت اند Front end محسوب نمی شوند پس این نیست که شما با خرید یک پنل به Cpanel دسترسی داشته باشید و همه چیز از اون طریق مدیریت بشه . یک بستر یعنی یک LAMP یا بستر ویندوزی که Linux – Apache- Mysql-PHP  مخفف های کلمه بالاست . ما در یک بستر فقط یک SSH داریم که می توانیم هر نوع پلتفرمی را بر روی بستر خودمون اجرا کنیم .

اگر شما یک سایت وردپرسی دارید درنگ نکنید که فضای میزبانی آمازون و گوگل ( بیتانامی )  بهترین گزینه هست هیچ کاری لازم نیست بکنید کافی است ماهی ۵ دلار بپردازید برای بهترین سرور دنیا .

در نهایت امنیت یک تعریف کلی است و نمی تواند همیشه مطلق باشد . پس حتی روی بستر آمازون وگوگل نیز باید نکات امنیتی یک سایت را رعایت کرد.


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *